Co to jest turbosprężarka?

 

           Co to są turbiny i do czego służą?

 

   Głównym celem turbin jest zwiększenie mocy silnika samochodu. Za pomocą turbiny możesz znacznie zwiększyć moc samochodu.

 

  Zasada działania turbosprężarki jest prosta: przez kolektor wydechowy gazy spalinowe przedostają się do obudowy turbiny, w której zamontowane jest koło turbiny, które jest napędzane. Koło sprężarki jest zainstalowane na tej samej osi co koło turbiny, które z kolei kompresuje powietrze i wpada do kolektora dolotowego silnika. Z tego wszystkiego wynika, że prędkość turbiny jest bardzo wysoka i zależy bezpośrednio od mocy silnika, prędkość obrotu turbiny osiąga 150 000 obr / min lub więcej.

 

    Podczas korzystania z turbiny do silnika dostaje się powietrze pod wysokim ciśnieniem, co pozwala na zwiększenie mocy samochodu w stosunku do wielkości silnika i ilości paliwa. Różnica w konstrukcji w porównaniu z konwencjonalnymi turbinami polega na tym, że turbiny wysokociśnieniowe mają zawór, który eliminuje nadciśnienie przy wysokich obrotach, a większość turbosprężarek jest wyposażona w chłodnicę powietrza doładowującego.

 

   Głównym zadaniem intercoolera jest chłodzenie powietrzem. Turbosprężarka pracuje z dużymi prędkościami. Intercooler radzi sobie z tym problemem: jednym z problemów turbin zawsze było niewielkie opóźnienie reakcji (bezwładność), ale teraz te wady są prawie całkowicie wyeliminowane. Wraz z pojawieniem się dwóch równolegle zamontowanych turbin, z których jedna przeznaczona jest do pracy przy dużych prędkościach, a druga przy niskich prędkościach, bezwładność turbiny została znacznie zmniejszona.

   

    Pojawiły się również turbiny, w których stała się możliwa zmiana kąta wirnika, co z kolei pozwala poradzić sobie z problemami związanymi z opóźnieniem reakcji. Bezwładność w turbosprężarkach z ceramicznymi łopatami wirnika jest znacznie zmniejszona, ponieważ ich waga jest mniejsza niż w przypadku standardowych analogów.

Zasadą działania turbiny jest jej konstrukcja i typy.

  Zasada działania dowolnej turbosprężarki opiera się na wykorzystaniu energii spalin z silnika spalinowego. Strumień spalin dostaje się do wirnika turbiny (zamontowanego na wale), tym samym obracając go i jednocześnie wirując koło sprężarki, która pompuje powietrze do cylindrów silnika.

 

   Ponieważ przy zastosowaniu doładowania powietrze jest wtłaczane do cylindrów (pod ciśnieniem), i to nie tylko z powodu próżni wytwarzanej przez tłok (ta próżnia może przyjąć tylko pewną ilość mieszanki paliwowo-powietrznej), do silnika dostaje się duża mieszanka powietrza i paliwa. W wyniku tego podczas spalania zwiększa się objętość paliwa palnego wraz z powietrzem, powstający gaz przyjmuje większą objętość, a zatem powstaje duża siła, która naciska tłok.

 

   Silniki spalinowe wyposażone w turbosprężarkę są bardziej wydajne, tj. niższe jednostkowe efektywne zużycie paliwa (w gramach na kilowatogodzinę, g / (kW • h)) i wyższa pojemność litra (moc pobierana z jednostki objętości silnika - kW / l), co umożliwia zwiększenie mocy małego silnika bez zwiększania prędkości obrotowej silnika W wyniku wzrostu masy powietrza sprężonego w cylindrach temperatura na końcu skoku sprężania znacznie wzrasta i istnieje możliwość detonacji.

 

  Dlatego konstrukcja silników z turbosprężarką zapewnia obniżony stopień sprężania, stosowane są wysokooktanowe gatunki paliwa, a system ma również intercooler powietrza doładowującego (intercooler) - chłodnicę do chłodzenia powietrza. Wymagany jest również spadek temperatury powietrza, aby jego gęstość nie zmniejszyła się z powodu ogrzewania po sprężeniu za turbiną, w przeciwnym razie sprawność całego układu znacznie spadnie.

 

   Szczególnie skuteczne jest turbodoładowanie w silnikach wysokoprężnych ciężkich samochodów ciężarowych. Zwiększa moc i moment obrotowy przy niewielkim wzroście zużycia paliwa. Najmocniejsze (pod względem mocy silnika) turbosprężarki stosuje się w silnikach wysokoprężnych. Na przykład w silniku wysokoprężnym D 49 o mocy 4000 KM. zainstalowano turbosprężarkę o mocy 1100 KM. Turbosprężarki silników okrętowych, które osiągają 7000 KM, mają najwyższą (w wartości bezwzględnej) moc. (Silniki Burmeister i Vine) Nowoczesne turbosprężarki można podzielić na dwa główne typy: 1- ze zmienną geometrią aparatu dyszowego (turbokompresory VNT) i 2- bez geometrii. Wszystkie z kolei mogą być mono, podwójne zwoje (podwójne turbiny) i tak dalej.

Устройство турбины

Zapobieganie i zalecenia.

Podczas uruchamiania silnika pozostaw go na biegu jałowym. Zapewnia to wystarczające smarowanie ruchomych elementów turbiny i chroni je przed przedwczesnym zużyciem.

Aby uniknąć niskiego ciśnienia silnika i przenikania par do oleju, nie należy pracować na biegu jałowym przez dłużej niż trzydzieści minut.

Upewnij się, że silnik pracuje przed wyłączeniem, ponieważ wał turbiny jest odkręcony, a szybkie wyłączenie spowoduje ostrą różnicę temperatur w układzie, co prowadzi do zużycia turbiny.

Zaleca się regularną diagnostykę silnika, szczególnie jeśli nie masz pewności co do jakości oleju napędowego.

Za pomocą jakich znaków można ustalić awarię turbiny?

Profesjonalnie tylko doświadczony mistrz może to zrobić, ale zdarzają się awarie, które natychmiast przyciągają wzrok.

Jest to zwiększone zużycie oleju, niebieski dym z rury wydechowej, utrata mocy silnika.